Музикотерапія


/Files/photogallery/a32b1d038ac646465de5fe34b2416a0b.jpg Чому музика впливає на нас?

Музика має колосальний вплив на організм людини та її самопочуття в цілому. Адже вона впливає на нас за вібраційно-резонансним принципом. Звучить музика — і кожен наш орган, усе тіло резонує у відповідь.

Не лише музика, а й кожен наш орган має свою частоту вібрацій. Просто ми не чуємо цих звукових коливань, оскільки наше вухо сприймає звукові хвилі лише певного діапазону. Тому, коли вібрації музики, яку ми слухаємо, збігаються зі звуковими коливаннями, природними біоритмами нашого організму, це позитивно впливає на загальний стан і самопочуття людини.

Існує також таке поняття як насильницький резонанс. Тобто, якщо звучить музика, яка не відповідає природним біоритмам організму людини, вона пригнічує її, призводить до дисбалансу, негативно впливає на психофізичний стан.

Натомість природним біоритмам людини найбільше відповідає класична музика. Йдеться як про західну класичну музику, так і про східну.

Наприклад, у композиторів віденської класики — Моцарта, Гайдна, Бетховена — є така особливість, як контрастна динаміка форте і піано. І вчені довели, що зміна динаміки форте/піано, характерна для цієї музики, відповідає природним біоритмам людського мозку. Прослуховування цієї музики покращує пам’ять, увагу, а тому добре підходить для освітнього процесу.

Окрім західної класичної музики, яка всім відома, існує також цілий пласт східної класики, яка теж варта уваги. Древні індійські композитори складали раги, які повинні були програватися в певний час доби і приводити людину в тонус вранці або, навпаки, заспокоювати ввечері.

Великий музикотерапевтичний ефект несе й українська класична народна музика, яка увібрала в себе глибокі музичні традиції та неоціненний історичний досвід.

Як підібрати музику для себе і своїх дітей

Перед тим як увімкнути якусь музику, варто запитати себе: «А як я себе почуваю?»

Якщо це ранок, а ви ніяк не можете прокинутися, відчуваєте в’ялість, сонливість, підійде музика, яка зможе вас розворушити.

Близький до цього стану, коли в організмі переважають процеси гальмування, — стан суму, апатія, лінь, депресія. Якщо вам важко на душі, думками постійно в минулому, не можете встати з дивана — потрібно терміново виводити себе із цього стану! Адже негативні емоції, особливо такі, як страх, різко знижують опірні властивості організму. А хороший імунітет особливо потрібен у часи глобальної епідеміологічної загрози.

Класична музика в темпах vivo, allegro (весело, рухливо, жваво), у мажорних тональностях здатна відтворювати емоційний стан щасливої людини (Л. Бетховен 4-а частина симфонії № 9 «Ода радості»; Й. Штраус «Марш Радецького»; Й. Брамс «Угорський танець» №5 тощо). Прослуховування цієї музики рекомендується для створення позитивного радісного настрою, формування оптимістичного погляду на життя. https://www.youtube.com/watch?v=m8plFaqXY4k

Протилежний до депресії — стан стресу, професійного вигорання. Про таких кажуть: «Згорів на роботі!» Учителям, особливо після багатьох тижнів дистанційного навчання, дуже добре відоме це відчуття. Стан стресу небезпечний тим, що якщо людина переживає його тривалий час, вона виснажується і автоматично потрапляє в депресію.

Тож якщо ви переробили з десяток справ, бігали по всьому місту, день добігає кінця, а ви ніяк не можете зупинитися, тоді вам допоможе заспокійлива музика.

Твори Й.С. Баха, Г. Генделя, В.А. Моцарта, особливо повільні за темпом звучання (lento, largo), з режимом 60-64 такти на хвилину вводять мозок у стан альфа-хвиль, які генеруються в спокої (Й.С. Бах Прелюдія, «Гольдберг-варіації»; В.А. Моцарт «Маленька нічна серенада» (Andante), сонати для фортепіано (Andante).

https://www.youtube.com/watch?v=9MWPeBUy0hg&feature=emb_title

Наукові дослідження підтверджують, що рівень гормонів стресу у крові значно зменшується в тих, хто регулярно слухає спокійну класичну музику. Прослуховування такої музики рекомендується у випадках підвищеного збудження, дратівливості.

Увечері перед тим, як лягати спати, увімкніть колискову. Традиційні українські народні колискові це прадавні універсальні музично-словесні обереги як для дітей, так і для дорослих. У них утаємничена сила материнської любові, яка боронить від хвороб, нещасть, страху, дає відпочинок і сили для душі і тіла. Сповільнений темп, спокійний ритм, заколисуючі лагідні інтонації природно вводять у сон.

Навіть якщо у вас є всього 5 хвилин протягом дня, щоб відпочити, варто спробувати музику. Іноді навіть кількох хвилин правильно підібраної музики чи запису звуків природи достатньо, аби відновитися. Справа не в кількості, а в тому, як саме слухати музику.

Як слухати музику, щоб відновити сили?

Для того щоб музика мала максимальний ефект, її потрібно слухати у стані повної ментальної тиші. Це той стан, коли немає жодних внутрішніх діалогів, жодних згадок про те, хто що сказав чи що я ще сьогодні повинен зробити. Повний внутрішній штиль. Щоб досягти цього стану без думок, не потрібно нічого особливого. Можна просто спостерігати за тим, як звучать інструменти, голос виконавця і… народжується мелодія. Якщо думки все ж не відпускають, можна сказати про себе: «Не зараз», «Не це».

Також рекомендується використовувати гармонізуючий тренінг у поєднанні з музикою для оволодіння мистецтвом внутрішнього спокою. Цей тренінг увійшов у навчальну програму «Музикотерапія», затверджену Міністерством освіти і науки. Він передбачає проговорювання позитивних тверджень та фокусування уваги на певних частинах тіла. Отож спробуємо?

Гармонізуючий тренінг

Сядьмо зручніше, щоб ніхто не заважав. Можна заплющити очі.

Вправа 1: «Слухаю своє серця». Покладемо праву руку на серце і скажемо про себе: «Я — хороша людина. Я любов. Я радість». Можна навіть пригадати слова Лесі Українки: «Я маю в серці те, що не вмирає».

Вправа 2: «Відпускаю». Покладемо руку центром долоні на чоло і скажемо: «Я всіх і все прощаю. Я відпускаю всі свої образи».

Вправа 3: «З’єднуюся з життєдайною силою Природи». Перенесемо праву руку на центр голови, де знаходиться тім’ячко або лімбічна область головного мозку. Виконаємо масаж цієї області за годинниковою стрілкою і попросимо тихо про себе: «Я хочу бути одним цілим з усім світом. Я хочу бути в гармонії з усією Природою».

Піднімемо руку над головою, прислухаючись до відчуттів на долоні. Посидьмо в тиші кілька хвилин.Увагу можна тримати на серці або натім’ячку голови.

Перебуваючи в цьому стані, послухаємо музику (5-10 хвилин). Для цього, як приклад, можна використати Арію із сюїти № З Й.С. Баха або «Мелодію» К. Глюка.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=fFL3llIRxz0&feature=emb_title

Джрело: https://osvitoria.media/experience/yak-vidnovyty-resursy-za-dopomogoyu-muzykoterapiyi/

Кiлькiсть переглядiв: 187